Wystawka książek wraz z zakładkami, na których widać logo Dyskusyjnego Klubu Książki.

W czwartek, 27 lutego 2020 roku, dzieci z klasy IIIA z wychowawczynią Elżbietą Wojtkowiak uczestniczyły w spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki, którego bohaterami byli Lasse i Maja prowadzący małe biuro detektywistyczne w szwedzkim miasteczku Valleby.

Wystawka książek o tematyce świątecznej.

Grudniowe spotkanie klasy III A w Dyskusyjnym Klubie Książki dla dzieci poświęcone było Świętom Bożego Narodzenia. 14 grudnia 2019 roku grupa pani Elżbiety Wojtkowiak z Zespołu Szkół w Barcinie poznała wybrane opowiadania z książeczki Tamary Michałowskiej pt. „Opowieści o Świętym Mikołaju”. Dzieci kochają, kiedy opowiada im się o Świętym Mikołaju, wigilii, gwiazdce oraz prezentach i dlatego chociaż do przeczytania były dwa opowiadania – „Jedyne takie pierniczki” oraz „Choinka od leśnych elfów” – niektórzy z trzecioklasistów przeczytali całą książkę. Dlaczego? Poza wciągającą tematyką, żartobliwym językiem i świetnym stylem, opowiadania poprzeplatane są opisami wykonania ozdób świątecznych i przepisami na pyszne ciasteczka.

Wystawka książek, omawiana książka jest wskazana niebieską strzałką.

W listopadzie do Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci zawitali „Zbawcy książek”. Klasa III A razem z Tosią i Kasią – bohaterkami wymyślonymi przez pisarkę Agnieszkę Stelmaszyk, odkryła, kto w szkolnej bibliotece niszczy książki i jak uratować cenny księgozbiór? Dziewięciolatki z Zespołu Szkół w Barcinie wspierani przez wychowawcę Elżbietę Wojtkowiak i bibliotekarkę Joannę Kujawę-Drozdowską przeprowadzili literackie śledztwo. Poznawszy głównych bohaterów oraz niezwykłego „trolla” Jacusia, zilustrowanego w przezabawny sposób, w niebieskiej bluzie z zielonym kosmitą, z wielkim nosem i w zielonych tenisówkach, mali czytelnicy odkryli, że działając wspólnie można rozwiązać każdy kłopot. Dowiedzieli się, w jaki sposób Tośka, Kasia, Marcin oraz Tomek pomogli „trollowi” Jacusiowi i poskromili jego apetyt na książki ze szkolnej biblioteki.

Dzieci podczas pracy na zajeciach kolorują ilustracje.

Październikowe spotkanie (17.10.2019r.) Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci z udziałem uczennic i uczniów z Zespołu Szkół w Barcinie z klasy III A, której wychowawcą jest pani Elżbieta Wojtkowiak, poświęcone było genialnemu wynalazcy oraz ciekawskim siostrom.

Wystawka książek oraz plakaty dotyczące DKK.

Tuż przed rozpoczęciem wakacji, w poniedziałek, 17 czerwca 2019 roku, w Dyskusyjnym Klubie Książki działającym przy Oddziale dla dzieci i młodzieży w barcińskiej bibliotece odbyło się spotkanie dzieci z klasy II A Zespołu Szkół w Barcinie z książką pt. „W oko w oko ze zwierzakiem” pisarki Renaty Piątkowskiej. Autorka stworzyła zbiór opowiadań, które w niezwykły sposób pokazują rolę zwierząt w życiu człowieka. O nieprawdopodobnych zdarzeniach ze zwierzętami w roli głównej dowiadujemy się często z telewizji albo internetu. Tym razem w świat niezwykłych zwierząt zabrała nas książka, a piękne, nietypowe graficzne ilustracje, spowodowały, że ma ona to „coś” czym nas urzeka. Podczas godzinnego spotkania rozmawialiśmy o niedźwiedziu, któremu małe niedźwiadki podkradły jedzenie, o delfinach, które uratowały człowieka przed rekinem oraz o słoniach, które przeżywały żałobę po śmierci swego opiekuna. W drugiej części spotkania poznaliśmy historię, w której główną rolę odegrała wydra. Nie jest ona zwykłą wydrą, ale wydrą oswojoną! To nie żart. Robak, bo tak miała na imię, zachowywała się pies i żyła w czasach króla Jana III Sobieskiego. Chodziła za swoim panem krok w krok, łasiła się i domagała uwagi, a do tego była sprytna, zwinna i przezabawna. Dzięki swojej wyjątkowości trafiła na królewski dwór, a tam miała przeróżne perypetie.

Pani bibliotekarka pokazuje dzieciom książkę, która będzie omawiana na zajęciach.

W środowe przedpołudnie, 29 maja 2019 roku, w Dyskusyjnym Klubie Książki działającym przy Oddziale dla dzieci i młodzieży w barcińskiej bibliotece odbyło się spotkanie dzieci z klasy II A Zespołu Szkół w Barcinie z ciocią Jadzią, czyli godzina poświęcona książce „Ciocia Jadzia na wsi” pisarki Elizy Piotrowskiej. Bibliotekarka, wychowawczyni i grupa drugoklasistów przerobiła wspólnie fragmenty książeczki, poznając tytułową bohaterkę, jej małych gości – Maję, Gabrysię i Jagodę oraz zwierzęta zamieszkujące wiejskie gospodarstwo. Niesamowite wakacje na wsi u cioci, która niczego nie zabrania i wujka, stały się źródłem niewiarygodnych przygód i niezapomnianych wspomnień.

Dzieci aktywnie uczestniczą w spotkaniu.

W środowe przedpołudnie, 27 marca 2019 roku, w Oddziale dla dzieci i młodzieży odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Biblioteka publiczna gościła 19 dzieci wraz z opiekunem Panią Renatą Dziurzyńską. Ty razem rozmawialiśmy o opowiadaniach zawartych w książce pt. „Pudełko pełne kotów” Barbary Gawryluk, krakowskiej autorki książek dla dzieci, dziennikarki i tłumaczki szwedzkiej literatury dziecięcej.

Pani bibliotekarka zadaje pytania dzieciom biorącym udział w spotkaniu.

W środowe przedpołudnie, 27 lutego 2019 roku w Dyskusyjnym Klubie Książki w oddziale dla dzieci i młodzieży barcińskiej biblioteki, dzieci z klasy II A pod opieką Pani Małgorzaty Wiland, ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Brzechwy w Barcinie, dzięki nieograniczonej mocy wyobraźni, uczestniczyły w spotkaniu z bohaterami książeczki „Różowe babeczki” detektywem Lucjanem Zagadką i jego córką Lusią. Po przeprowadzeniu drobiazgowego śledztwa w stylu Sherlocka Holmesa i Herkulesa Poirot, pan Lucjan i Lusia rozwiązują zagadkę podmiany pysznego kremu na niejadalną maź w babeczkach z cukierni pani Hanny Bajdery.