Stronę stworzono ze środków finansowych otrzymanych
przez Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy Barcin z Fundacji Orange
w ramach programu
BIBLIOTEKI Z INTERNETEM TP.


A A A

Zofia Suska w Piechcinie

Zofia Suska, łodzianka, dziennikarka, podróżniczka, autorka reportaży telewizyjnych z podróży po świecie oraz wielu publikacji prasowych 27 kwietnia 2015 r. zawitała w piechcińskiej filii. Warto wiedzieć, że pani Zofia odwiedziła ponad 150 krajów. Była na wszystkich kontynentach, z wyjątkiem Antarktydy. Najbardziej pociągają ją miejsca trudno dostępne. Lubi podejmować ryzyko.

 

Podróżniczka podczas spotkania opowiadała o podróżach do Afryki, a także Azji. Swoją relację rozpoczęła, prezentując reportaż filmowy o spływie pontonem po rzece Zambezi, przepływającej przez Zambię, Angolę i Mozambik. Następnie przedstawiła uroki Sri Lanki, która kojarzy się z zieloną dżunglą, tarasami pól ryżowych, wodospadami, orzechami kokosowymi, a także smakiem przypraw. Ten kraj zdumiewa turystów swoją różnorodnością. Należy podkreślić, że Sri Lanka jest drugim na świecie producentem herbaty. Dowiedzieliśmy się kilku ciekawostek o jej uprawie, procesie produkcyjnym, również o jej odmianach. Poza tym wyspa ma do zaoferowania ciekawe zabytki, a nawet sierociniec dla słoni, gdzie kiedyś trafiały młode słonie, których rodzice zostali zamordowani przez kłusowników. Obecnie ochronka coraz bardziej przypomina komercyjne show. Trzeba wiedzieć, iż na Sri Lance nadal żyje około dwa i pół tysiąca dzikich słoni. Podróżniczka opowiadała nam także o atrakcjach w Kolombo, stolicy tego kraju, którymi mogliśmy zachwycać się, oglądając ciekawy reportaż na projektorze multimedialnym. W Kolombo warto odwiedzić świątynie hinduistyczne, a niedaleko tego miasta targ rybny, gdzie na drewniane stoły wykłada się świeże kraby, tuńczyki, kalmary, diabły morskie, płaszczki, całe stosy krewetek i wiele inny ryb, które trudno rozpoznać.

 

Pani Zofia Suska udzieliła nam również kilku informacji na temat swojej nowej książki pt. „Podróże z Zofia Suską. O Ameryce Południowej”.

 

W spotkaniu, które zostało zorganizowane w ramach realizacji projektu DYSKUSYJNE KLUBY KSIĄŻKI, uczestniczyli uczniowie klas szóstych z Zespołu Publicznych Szkół w Piechcinie oraz wszyscy zainteresowani, razem 48 osób.

 

 

Moderator: Dorota Witkowska

  

Komentarze