Stronę stworzono ze środków finansowych otrzymanych
przez Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy Barcin z Fundacji Orange
w ramach programu
BIBLIOTEKI Z INTERNETEM TP.


A A A

Zniesławiona przez plotkę

8 stycznia w bibliotece w Barcinie odbyło się pierwsze w 2013 roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych. W trzynastoosobowym gronie rozmawiano o książce Agaty Tuszyńskiej „Oskarżona: Wiera Gran”.

 
Autorka, uważana za jedną z lepszych polskich biografistek, przedstawiła losy Wiery Grynberg – aktorki i piosenkarki, która występowała jeszcze przed II wojną światową. W czasie okupacji trafiła do warszawskiego getta. Tam, w centrum „żydowskiego Broadwayu”, śpiewała swoje piosenki, a akompaniował jej m.in. sam Władysław Szpilman. Wiera Gran była gwiazdą, którą skrzywdziły pomówienia o współpracę z gestapo.
 
Dyskusja dotyczyła trudnego, dramatycznego wręcz życia Wiery w stanie ciągłego zagrożenia i to zarówno podczas okupacji, jak i w latach powojennych, jej skomplikowanych relacji z Kazimierzem Jezierskim, Władysławem Szpilmanem. Omówiono problem syndromu ocalonego człowieka, kolaboracji, zmiennych - w zależności od przysłowiowego punktu siedzenia - zeznań świadków, a także kontrowersyjnych wypowiedzi zapomnianej śpiewaczki. Poruszono też sprawę duszy artystycznej, która dla głównej bohaterki była bardzo ważna. Głód artystyczny był równie silny jak fizjologiczny. Potrzeba satyry, śmiechu, wesołości zwyciężała nawet w getcie. Są artyści, których oklaski uskrzydlają, niosą przez życie, bez nich nie potrafią funkcjonować. Gran lubiła być uwielbianą przez tłumy, miała trudny charakter. I tu przypomniała klubowiczkom Violettę Villas.  Zmierzono się również z oskarżeniem. Uczestniczki DKK nie mają definitywnych zdań na tak lub na nie.
 
Następnie spotkanie DKK odbędzie się 30 stycznia 2013 roku o godz. 15:30, a dyskusja dotyczyć będzie treści książki Richarda Paula Evansa „Obiecaj mi”.
 
Do wspólnej lektury proponujemy pozycje I. Sobolewskiej: „Czarna owca” lub „Łańcuszek”.  
 
W dniach 09-12 stycznia rozdano 7 egzemplarzy książki R.P. Evansa „Obiecaj mi” oraz 4 sztuki N. Sparksa „Jesienna miłość”.
 
Autor:Moderator Renata Grabowska

  

Komentarze