Stronę stworzono ze środków finansowych otrzymanych
przez Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy Barcin z Fundacji Orange
w ramach programu
BIBLIOTEKI Z INTERNETEM TP.


A A A

Wiele osób… Wiele zdarzeń… Jeden adres

Za nami udane spotkanie z Marią Ulatowską, zorganizowane w barcińskiej książnicy w czerwcu 2013 roku w ramach projektu Dyskusyjne Kluby Książki we współpracy z Instytutem Książki. I choć od spotkania minął rok w Barcinie czyta się książki pani Ulatowskiej. 8 lipca 2014 r. członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych dzielili się refleksjami po lekturze „Kamienicy przy Kruczej”

„Wiele osób… Wiele zdarzeń… Jeden adres” – Krucza 46, od którego rozpoczyna się każda historia w tej książce. A jest to opowieść o losach mieszkańców jednej z warszawskich kamienic od 1937 roku do końca dwudziestego wieku. Poznajemy ludzi, którzy walczyli, kochali, dokonywali trudnych wyborów i z uporem dzień po dniu budowali sobie nowe życie. W powieści czytamy o Tosi, córce Żyda i katoliczki, którą rodzice w trosce o bezpieczeństwo porzucają pod drzwiami sąsiadów, a sami rozpływają się w wojennej zawierusze. Dziewczynka dorasta rozpieszczana przez przybranych rodziców, ponosi porażki i realizuje marzenia. Po nieudanym małżeństwie „z przyzwyczajenia” zakłada w końcu szczęśliwą rodzinę. Po latach odnajduje ją biologiczna matka.

Równolegle obserwujemy losy Piotra, który jako młody chłopak traci w czasie wojny całą rodzinę. Po upadku Powstania tuła się po Europie. Poharatany przez wojenne doświadczenia poślubia przypadkowo spotkaną kobietę, ponieważ łatwiej we dwoje dźwigać powojenną traumę. Autorka przeplata historie rodzin, które przeżywały dramat wojny i okupacji, powstanie warszawskie i trudne lata po wyzwoleniu. Obserwowali z centrum miasta ważniejsze budowy oraz wydarzenia powojennej stolicy.

Panie zgodnie stwierdziły, że autorka dość dobrze oddała klimat tych czasów. Zdaniem klubowiczek jest to ładna powieść i przesłodka zarazem. Jak wiele książek o tej tematyce. Wszystkie są do siebie podobne.
Książka optymistyczna, odprężająca. Lektura, aby sobie odpocząć. Nie można stale czytać trudnych książek.

Na kolejnym spotkaniu, które odbędzie się 23 września br. o godz. 1630 omawiana będzie książka Paulo Coelho „Zdrada”.

Moderator: Renata Grabowska

 

 

 

Komentarze