Stronę stworzono ze środków finansowych otrzymanych
przez Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy Barcin z Fundacji Orange
w ramach programu
BIBLIOTEKI Z INTERNETEM TP.


A A A

Saszeńka

 Po przerwie wakacyjnej ponownie spotkaliśmy się w Dyskusyjnym Klubie Książki dnia 27 września. Dyskutowaliśmy na temat książki pt. „Saszeńka” Simona Montefiore, brytyjskiego historyka i pisarza.

Jednogłośnie oceniliśmy powieść za piękną i wzruszającą, świetnie napisaną. Większość uczestników pochłonęło tę książkę w 3 dni, pomimo swojej okazałej objętości (ok. 450 stron).
 
Inspiracją do napisania „Saszeńki” były historie ludzi, które poznał pisarz dzięki pracy jako historyk w archiwach rosyjskich i jako korespondent zagraniczny na początku lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku.
 
Autor wiernie oddaje czasy Rosji lat dziewięćdziesiątych XX wieku, a także Rosji stalinowskiej. To kraj jest bohaterem pierwszoplanowym, nie tłem.
 
Saszeńka naprawdę nie istniała, ale kto wie, ile jest takich kobiet jak ona, bezimiennych dziś, które przeżyły podobne historie, co główna bohaterka. „Saszeńka” jest opowieścią o Rosji, o Rosji, w której był terror, strach i rozpacz, grzebiący niewyobrażalnie wiele istnień.
 
Po lekturze nasuwa się wiele pytań retorycznych. Rozpaczliwych, kierowanych do nikogo i jak można było?
 
Następne spotkanie odbędzie się 25 października. Omawiać będziemy książkę pt. „Jestem komunistyczną babą!” autorstwa Dana Lungu. 
 
Autor:Moderator Mariola Zelek

Saszeńka

Saszeńka

Saszeńka

Saszeńka

Saszeńka

Saszeńka

Saszeńka

Saszeńka

Saszeńka

Saszeńka

Saszeńka

Saszeńka

Komentarze