Stronę stworzono ze środków finansowych otrzymanych
przez Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy Barcin z Fundacji Orange
w ramach programu
BIBLIOTEKI Z INTERNETEM TP.


A A A

Ogród wieczornych mgieł

O książce pt. „Ogród wieczornych mgieł” Tan Twan Eng dyskutowaliśmy w ramach DKK dnia 3 marca 2015. Oj nie łatwa to lektura.

 

Rzecz dzieje się w Malezji, a bohaterką jest emerytowana pani sędzia, która w obliczu wczesnej utraty pamięci postanawia spisać swe wspomnienia i znaleźć dzięki temu odpowiedź na pytanie, co łączyło ją ze znanym cesarskim ogrodnikiem. Ona Chinka, dawna więźniarka japońskiego obozu koncentracyjnego, trwale okaleczona, pełna goryczy i nienawiści, on – Japończyk. Do spotkania dochodzi, gdy kobieta postanawia uczcić pamięć zamordowanej siostry, zakładając dla niej wymarzony ogród japoński. Prosi o pomoc znanego ogrodnika Aritomo. Zaczynają razem pracować, a wokół nich nasila się wojna tocząca się za sprawą komunistycznej partyzantki.

 

Akcja toczy się bardzo powoli. Czytając wiemy, że odsłonięta zostanie ważna tajemnica, ale najpierw błądzimy po ścieżkach nakreślonej tu historii. Książka mimo swej spokojnej, wyciszającej atmosfery wymaga ciągłego skupienia i cierpliwości. A my wolimy zdecydowanie książki akcji!

 

 

Moderator: Mariola Zelek

Komentarze