Stronę stworzono ze środków finansowych otrzymanych
przez Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy Barcin z Fundacji Orange
w ramach programu
BIBLIOTEKI Z INTERNETEM TP.


A A A

Oddział dla dzieci

 • „Czerwoni detektywi” w dziecięcym DKK

  W czwartek, 27 lutego 2020 roku, dzieci z klasy IIIA z wychowawczynią Elżbietą Wojtkowiak uczestniczyły w spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki, którego bohaterami byli Lasse i Maja prowadzący małe biuro detektywistyczne w szwedzkim miasteczku Valleby.

  Dyskusja w czwartkowym DKK dla dzieci, dotycząca „Tajemnicy kempingu” była bardzo żywa. Rozmawialiśmy o dziwnym zachowaniu letników nad jeziorem i drobnych kradzieżach oraz rozwiązaniu zagadki zniknięcia całego połowu raków. W trakcie rozmowy nad przeczytaną książką bibliotekarka i dzieci bawiły się językiem, porównując polskie i szwedzkie nazwiska, takie jak Kowalski czy Wiśniewski, Karliński czy Sobiszewski oraz Gunnarsson, Johansson czy Eriksson. Zastanawiano się, komu łatwiej wymówić obcobrzmiące nazwisko – Polakom czy Skandynawom.

   

 • Trzy marokańskie koty

  W czwartek 16 stycznia 2020 roku, klasa III A z Zespołu Szkół w Barcinie – lubiąca czytać, rozmawiać o książkach oraz poznawać nowe postacie i fascynujące historie – razem z wychowawcą panią Elżbietą Wojtkowiak przyszła do Dyskusyjnego Klubu Książki w bibliotece. Bohaterami styczniowego spotkania były szczęśliwe koty Minusz, Pasza i Amir mieszkające u Samiego i Mariam, którzy spodziewają się dziecka.

 • DYSKUTUJEMY O … MAGII PIERWSZEJ GWIAZDKI W DKK DLA DZIECI

  Grudniowe spotkanie klasy III A w Dyskusyjnym Klubie Książki dla dzieci poświęcone było Świętom Bożego Narodzenia. 14 grudnia 2019 roku grupa pani Elżbiety Wojtkowiak z Zespołu Szkół w Barcinie poznała wybrane opowiadania z książeczki Tamary Michałowskiej pt. „Opowieści o Świętym Mikołaju”. Dzieci kochają, kiedy opowiada im się o Świętym Mikołaju, wigilii, gwiazdce oraz prezentach i dlatego chociaż do przeczytania były dwa opowiadania – „Jedyne takie pierniczki” oraz „Choinka od leśnych elfów” – niektórzy z trzecioklasistów przeczytali całą książkę. Dlaczego? Poza wciągającą tematyką, żartobliwym językiem i świetnym stylem, opowiadania poprzeplatane są opisami wykonania ozdób świątecznych i przepisami na pyszne ciasteczka.

   

 • Dziecięce dyskusje o książce Agnieszki Stelmaszyk „Zbawcy książek”

  W listopadzie do Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci zawitali „Zbawcy książek”. Klasa III A razem z Tosią i Kasią – bohaterkami wymyślonymi przez pisarkę Agnieszkę Stelmaszyk, odkryła, kto w szkolnej bibliotece niszczy książki i jak uratować cenny księgozbiór? Dziewięciolatki z Zespołu Szkół w Barcinie wspierani przez wychowawcę Elżbietę Wojtkowiak i bibliotekarkę Joannę Kujawę-Drozdowską przeprowadzili literackie śledztwo.  Poznawszy głównych bohaterów oraz niezwykłego „trolla” Jacusia, zilustrowanego w przezabawny sposób, w niebieskiej bluzie z zielonym kosmitą, z wielkim nosem i w zielonych tenisówkach, mali czytelnicy odkryli, że działając wspólnie można rozwiązać każdy kłopot. Dowiedzieli się, w jaki sposób Tośka, Kasia, Marcin oraz Tomek pomogli „trollowi” Jacusiowi i poskromili jego apetyt na książki ze szkolnej biblioteki.

   

 • O Edisonie i wesołych siostrach z komiksowej serii Sisters w DKK dla dzieci

  Październikowe spotkanie (17.10.2019r.) Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci z udziałem uczennic i uczniów z Zespołu Szkół w Barcinie z klasy III A, której wychowawcą jest pani Elżbieta Wojtkowiak, poświęcone było genialnemu wynalazcy oraz ciekawskim siostrom.

   

 • Renata Piątkowska „Oko w oko ze zwierzakiem”

  Tuż przed rozpoczęciem wakacji, w poniedziałek, 17 czerwca 2019 roku, w Dyskusyjnym Klubie Książki działającym przy Oddziale dla dzieci i młodzieży w barcińskiej bibliotece odbyło się spotkanie dzieci z klasy II A Zespołu Szkół w Barcinie z książką pt. „W oko w oko ze zwierzakiem” pisarki Renaty Piątkowskiej. Autorka stworzyła zbiór opowiadań, które w niezwykły sposób pokazują rolę zwierząt w życiu człowieka.

 • Eliza Piotrowska „Ciocia Jadzia na wsi”

  W środowe przedpołudnie, 29 maja 2019 roku, w Dyskusyjnym Klubie Książki działającym przy Oddziale dla dzieci i młodzieży w barcińskiej bibliotece odbyło się spotkanie dzieci z klasy II A Zespołu Szkół w Barcinie z ciocią Jadzią, czyli godzina poświęcona książce „Ciocia Jadzia na wsi” pisarki Elizy Piotrowskiej.

 • „Pudełko pełne kotów” Barbary Gawryluk

  W środowe przedpołudnie, 27 marca 2019 roku, w Oddziale dla dzieci i młodzieży odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Biblioteka publiczna gościła 19 dzieci wraz z opiekunem Panią Renatą Dziurzyńską. Ty razem rozmawialiśmy o opowiadaniach zawartych w książce pt. „Pudełko pełne kotów” Barbary Gawryluk, krakowskiej autorki książek dla dzieci, dziennikarki i tłumaczki szwedzkiej literatury dziecięcej.

 • „Różowe babeczki” w DKK dla dzieci

  W środowe przedpołudnie, 27 lutego 2019 roku w Dyskusyjnym Klubie Książki w oddziale dla dzieci i młodzieży barcińskiej biblioteki, dzieci z klasy II A pod opieką Pani Małgorzaty Wiland, ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Brzechwy w Barcinie, dzięki nieograniczonej mocy wyobraźni, uczestniczyły w spotkaniu z bohaterami książeczki „Różowe babeczki” detektywem Lucjanem Zagadką i jego córką Lusią.

 • „Czart - pies lawinowy” w DKK dla dzieci

  W dniu 30.01.2019 roku w  oddziale bibliotecznym dla dzieci i młodzieży w Barcinie odbyło się spotkanie DKK z jednym z bohaterów serii „Pies na medal” stworzonej przez Ewę Gawryluk.

 • „JUNIOR. OPIEKUN OSÓB STARSZYCH” w DKK dla dzieci

  W piątek, 23 listopada br., tuż przed jesiennym weekendem i rodzinnymi spotkaniami, w Oddziale dla dzieci i młodzieży odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki.

  Kilkanaście dzieci z klasy II A spotkało się z „Juniorem. Opiekunem osób starszych”, czyli psim bohaterem książki Barbary Gawryluk z wyjątkowej serii książek przedstawiających historie niezwykłych psów. Krakowska autorka książek dla dzieci, dziennikarka i tłumaczka wymyśliła super bohatera, który okazuje się najlepszymi przyjacielem mieszkańców domu dla osób starszych, a zwłaszcza pani Jasi. Niepozorny kundelek jest niezwykle sympatyczny, przyjacielski i wierny, lubi się bawić i spacerować.

   

 • Ewa Nowak „Droga do Nobla”

  W piątek, 26 października 2018 roku, w Oddziale dla dzieci i młodzieży biblioteki publicznej w Barcinie odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klub Książki. W dyskusji uczestniczyło dwudziestu ośmio- i dziewięciolatków wraz z opiekunem. Na spotkaniu omawiana była książka „Droga do Nobla” (2017) polskiej pisarki i publicystki Ewy Nowak. Dzieci poznały biografię genialnej Polki – Marii Skłodowskiej-Curie i w trakcie krótkiego warsztatu starały się określić najważniejsze cechy charakteru noblistki.

 • Barbara Gawryluk „Klifka. Opowieść o foczce, która szukała mamy”

  W czwartkowe przedpołudnie, 27 września 2018 roku, w Oddziale dla dzieci i młodzieży odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Biblioteka publiczna gościła 20 dzieci w wieku od 7-8 lat z opiekunem. Omawiano książkę pt. „Klifka. Opowieść o foczce, która szukała mamy” Barbary Gawryluk, krakowskiej autorki książek dla dzieci, dziennikarki i tłumaczki szwedzkiej literatury dziecięcej.

 • Spotkanie z reportażem

  20 czerwca 2018r.  o godz. 11.00 w Oddziale dla dzieci i młodzieży  odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klub Książki. W spotkaniu uczestniczyło 18 dzieci w wieku od 7-8 lat wraz z opiekunem.
  Na spotkaniu omawiana była książka „Kot, który zgubił dom” Ewy Nowak. Dzieci z DKK, obecne na spotkaniu wysłuchały  z nieukrywanym wzruszeniem historii tytułowego kota.

   

 • Werka rozterka i dwie nianie.

  27 października 2017 o godz. 15.00 w Oddziale dla dzieci i młodzieży odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klub Książki. Tematem przewodnim była książka Patricii Hermes pt.„ Werka Rozterka i dwie nianie” U głownej bohaterki nie nastąpiło wiele zmian. Wciąż ma czworo rodzeństwa, psa Wafla i fretkę Margolę, a ich nianią, ku radości dzieci, wciąż pozostaje nadal Ania. Rozterka to przydomek, który Werka zawdzięcza swój przydomek zawdzięcza wielu problemom, z jakimi musi się mierzyć.

 • O Cioci Jadzi z humorem

  08 września 2017 o godz. 15.00 w Oddziale dla dzieci i młodzieży odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klub Książki. W spotkaniu uczestniczyło 5 dziewczynek „.Ciocia Jadzia. –szkoła” Elizy Piotrowskiej, to kolejna opowieść humorystyczna o wyjątkowej cioci Jadzi lubianej przez klubowiczki. Ciocia Jadzia ma nową pracę. Została woźną w szkole Jej bratanica zaczyna naukę w pierwszej klasie właśnie w tej szkole.

 • Martin Widmark, Helena Willis „Tajemnica kempingu”

  24 lutego 2017 o godz. 15:00 w Oddziale dla dzieci i młodzieży odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klub Książki. W spotkaniu uczestniczyły 3 dziewczynki w wieku od 10-13 lat. Na spotkaniu omawiana była książka „Tajemnica kempingu” Martina Widmarka.

 • Marcin Pałasz „Dasz radę Marcelko”

  Mimo , że opowieść jest ciepła, pełna empatii o dziewczynce przykro doświadczonej przez los, nie przypadła do gustu klubowiczkom . Powiedziały wprost, że nie podobała im się ta książka. Ubolewały nad losem Marcelki ,która uległa wypadkowi i musiała jeździć na wózku inwalidzkim. Długoletnia rehabilitacja przynosiła pozytywne efekty z dnia na dzień zdrowie dziewczynki ulegało znacznej poprawie. Poirytowane były złym traktowaniem Marcelki przez Nikole "koleżankę" z klasy.

 • Warto przeczytać Rose Lagercrantz „Życie według Duni”

  Dunia to bohaterka, której przygody możemy śledzić w kilku książeczkach. Tym razem o jej perypetiach opowiada ” Życie według Duni”. Z powodu wypadku taty, który trafia do szpitala, Dunia wyjeżdża sama na wakacje do swojej najlepszej przyjaciółki, Fridy. Wyspa na morzu, na której całymi dniami bawią się dziewczynki, bardzo się Duni podoba, a różne zabawy i wspólnie spędzony czas pomagają dziewczynce znieść tęsknotę za tatą, który dzwoni do niej codziennie. Razem z Fridą, która ma głowę pełną pomysłów, nie można się nudzić. Pewnego dnia tata robi córce niespodziankę, przyjeżdżając na wyspę w towarzystwie nieznajomej. Jak zareaguje Dunia na tę wizytę? Czy zrozumie zachowania taty i poradzi sobie ze swoimi uczuciami? Ten wątek był przedmiotem dyskusji dziewcząt .Na pytanie jak zachowałyby się w podobnej sytuacji, w której była Dunia opowiadały ..

 • Dyskusyjny Klub Książki wraca na Oddział dla Dzieci i Młodzieży

  30 września 2016 roku w Oddziale dla dzieci i młodzieży został reaktywowany Dyskusyjny Klub Książki. Było to spotkanie organizacyjne na którym dzieci opowiadały co czytają, a także co chciałyby przeczytać. Wspólnie ustaliliśmy tytuły książek, które będziemy omawiać w tym sezonie. Dziewczynki zaproponowały, aby zajęcia odbywały się w formie warsztatowej.

 • „Zosia Milionerka” Lary Bergen

  W dniu 10.10.2014 r. o godz.15.oo w Oddziale dla dzieci i młodzieży odbyło się spotkanie DKK dla dzieci ,na którym omawiana była kolejna część książek Lary Bergen „ Zośka milionerka”. Główna bohaterka książki Zosia zyskała sympatię dzieci, mimo że nie należy do ułożonych i ugrzecznionych dziewczynek. Przygoda ze znalezioną 50 złotówką wprowadza ją na początku w zakłopotanie. Tak samo dzieci dyskutujące miały rożne pomysły na to, co by zrobiły w takiej sytuacji.

 • Gra w szachy czy ??? „Niezwykłe przygody Bartka Renklody”

  Tajemnicza przygoda z szachami oraz inne „Przygody Bartka Renklody” była tematem spotkania DKK w Oddziale dla dzieci w Andrzejkowym czasie wróżb.

 • DYSKUSYJNY KLUB KSIAŻKI - przy Oddziale dla dzieci Biblioteki Publicznej M i G w Barcinie

  Omawiana książka „Sekretny język kwiatów” Vanessa Diffenaugh

  Sierota Victoria Jones, to główna bohaterka ujmującej powieści "Sekretny język kwiatów" Vanessy Diffenbaugh.  Jej historia, to uczucia  opowiedziane za pomocą mowy kwiatów, ich tajemniczym językiem . Wielu kwiatom, roślinom,  zostały przyporządkowane  uczucia radość i miłość  oraz  prośby  np. przebaczenie,

 • „ BIBLIOTEKA CIĄGLE W GRZE”… maraton dla czytelników i bibliotekarzy

   Mini Noc w Bibliotece  z młodzieżą i …… łącze internetowe w akcji

  11 maja /piątek/ w godzinach wieczornych  w Oddziale dla dzieci  spotkała się młodzież skupiona w Fan Klubie Dariusza Rekosza. Łamigłówki i kalambury stanowiły doskonałą zabawę .

 • Mieć takiego przyjaciela …. marzyły dzieci

   Najmłodsi czytelnicy członkowie DKK  przy Oddziale dla dzieci były zafascynowane treścią  książki Barbary Gawryluk „ Kaktus dobry pies”. 

 • Jaki ten świat, który roi się od Marianów ...wiadomo tylko na DKK

  Spotkanie dziecięcego Klubu DKK  dnia 3.02.2012 r. związane było z dyskusją nad  książką Agnieszki Tyszka „ Świat  roi się od Marianów”. Dzieci chętnie dzieliły się wrażeniami  z przeczytanej książki, ubolewały nad losem Ani . Kacper lituję się nad Anią, bohaterką książki, która ma ciężkie życie. Mama ciągle zajęta pisuje kryminały, tata jest trochę zakręconym  uczonym.

 • Książka „Wyprawa niesłychana Benedykta i Jana” – jak „wehikuł czasu”

  Na spotkaniu DKK w Oddziału dla dzieci w czwartek 5.01.2012  wszyscy dyskutanci stwierdzili zgodnie, że książka Łukasza Wierzbickiego  „Wyprawa Niesłychana Benedykta i Jana” jest interesującą lekturą o historycznej fabule dla najmłodszych. 

 • Karolek wcale nie koszmarny...

   W piątek 4 listopada br. spotkał się odmłodzony, o nowych małych uczestników, Dyskusyjny Klub Książki w Oddziale dla dzieci  w Barcinie. Powrócił w swojej dyskusji do historii ulubionego bohatera krnąbrnego chłopca,  książki „Koszmarny Karolek” Francesci Simon. Koszmarny Karolek ma głowę pełną nieziemskich pomysłów. Wszystkie psuje młodszy brat - Doskonały Damianek. 

 • Historia pełna ciekawych akcji w „Dużej kieszeni na kłopoty”

  7 października odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Oddziale dla dzieci. Tematem wiodącym była dyskusja nad książką Agaty Mańczak ”Duża kieszeń na kłopoty”. Treść przedstawia cztery odmienne osobowości, które się nie znają na początku opowieści – i wcale nie mają zamiaru się poznawać. Każdy zamyka się w sobie. Codzienne troski trawi na swój swoisty sposób. Czworo nastolatków – Polę, Gutka, Nikodema i Gretę – łączy jedno: spędzają wakacje w deszczowym, więc i strasznie nudnym,

 • A jak ambicja………….. A jak Agrafka

  W dniu 13.07.2011 r w Oddziale dla dzieci odbyło się spotkanie DKK na którym prowadzona była dyskusja o książce i o życiu. Inspiracją do dyskusji była książka „Agrafka” Izabeli Sowa. Czytając książkę, można na początku się zmęczyć. Tak prawdę powiedziawszy do końca zastanawiały się dziewczyny,   co autorka miała na myśli ? Cala historia książki mieści się w ramach idealnego życia : idealne mieszkanie, idealni rodzicie, którzy stworzyli świetne warunki do rozwoju swoim dzieciom. Oprócz rodziców widzimy dwie córki, starszą studentkę zwaną Pierwszą, która zdaniem 16-letniej Dobromiły, bohaterki naszej książki, jest chodzącym ideałem, któremu młodsza próbuje cały czas dorównać.

 • "Bale maturalne z piekła" i regulamin Fan Klubu Dariusza Rekosza

  Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki odbyło się 13 maja. Pierwsza zaczęła swoją relację Aneta, która stwierdziła ,że książka jest podobna do wszystkich pozostałych horrorów. Do tańca prosi wampir, który zawrócił w głowie śmiertelnej dziewczynie, demon zarażony miłością, anioł, który porzucił niebo dla śmiertelniczki, duch, który nie może zapomnieć o ukochanej, wysłannik ciemności, który zwodzi nastolatkę potrafiącą czytać w ludzkich sercach… Ich wybranki przeżywają tragiczną miłość w opowieściach, których finał rozegra się na balach maturalnych, gdzie królową jest noc, a królem strach.

 • FAN KLUB DARIUSZA REKOSZA

  A dlaczego nie ?  
   
  Sobotnie spotkanie DKK w Oddziale dla dzieci obfitowało w żywą dyskusję nad książkami Dariusza Rekosza ,które podgrzane było poprzedzonym spotkaniem z autorem w primaaprilisowy piątek.Do DKK przyjęta została Aneta, kolejna członkini.
 • NIE ...NIE... „CZARNE ... CZERWONE ..... ŚMIERĆ„

  Nie, nie, nigdy więcej takich książek jak „Czarne czerwone śmierć”-   stwierdziły dziewczyny na spotkaniu DKK w sobotę. Książka podniosła emocje czytającym, szokująca wręcz opowieść o zwyczajnym spokojnym kilkunastoletnim chłopcu – Udo Lehnhof. Dom rodzinny to gonitwa codzienna zapracowanych rodziców, którzy bardzo mało poświęcają uwagi dziecku. Nie ma wsparcia również w szkole, w której jest prześladowany przez kumpla klasowego – zwanego macho.
 • Heidi Hassenmuller Czarne czerwone śmierć

  Nie, nie, nigdy więcej takich książek  jak „Czarne czerwone śmierć”-  stwierdziły dziewczyny z DKK. Bardzo podniosła emocje czytającym, szokująca wręcz opowieść o zwyczajnym spokojnym kilkunastoletnim chłopcu – Udo Lehnhof. Dom rodzinny to gonitwa codzienna zapracowanych rodziców, którzy bardzo mało poświęcają uwagi dziecku. Nie ma wsparcia również w szkole, w której jest prześladowany przez kumpla klasowego – zwanego macho. Zupelnie przypadkowo w niewyjaśnionych okolicznościach Undo zostaje pobity i przypisuje mu się nazistowskie przekonania.

 • Alfy Każda z nas ma talent

  Treść książki to historia młodej dziewczyny, odzwierciedlająca marzenia nastolatek. Każda z nich marzy o tym, aby być piękną młodą i utalentowaną dziewczyną, podziwianą przez wszystkich.
 • Świecące ogniki ... i cierpnie skóra

  W sobotnie przedpołudnie 29 maja uczestnicy DKK przy Oddziale dla dzieci dyskutowali na temat książki „Pamiętniki Wampirów”.

  Bohaterka tej książki ( Elena) jest pokazana jako najpiękniejsza - super dziewczyna...i ona też tak o sobie myśli… Niektóre momenty były naprawdę straszne” - mówiły dziewczyny, „ale książka fajna”.

 • Horror ? czy anoreksja???

  W sobotę 24 kwietnia uczestniczki DKK przy Oddziale dla dzieci odpowiadały sobie na pytanie : Czy lepiej czytać Horrory typu „Mojra. Wilczyca i Córka Ziemi”.- pamiętniki wampirów czy dowiedzieć się z literatury o przeżyciach nastolatków związanych z czyhającym na nie niebezpieczeństwem choroby. Z taką literaturą przyszło się im zmierzyć, skierowaną do młodych przez H. Hassenmüller w książce „W sidłach anoreksji”.

 • Świat Nocy? Czy Sekretne życie pszczół? - Wampiry? czy samo życie?

  03 marca 2010 roku w wypożyczalni dla dorosłych barcińskiej biblioteki miało miejsce cykliczne spotkanie członków DKK. W czternastoosobowym gronie omawiano książkę Doroty Sumińskiej pt.: „Autobiografia na czterech łapach czyli historia jednej rodziny oraz psów, kotów, krów, koni, jeży, słoni, węży… i ich krewnych”....