Stronę stworzono ze środków finansowych otrzymanych
przez Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy Barcin z Fundacji Orange
w ramach programu
BIBLIOTEKI Z INTERNETEM TP.


A A A

O FIKOŁKACH NA TRZEPAKU W BIBLIOTECE

Sprawozdanie ze spotkania DKK dn. 30-11-2010 r.

DKK przy Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Barcinie – Wypożyczalnia dla Dorosłych

Data spotkania - 30.11.2010 r.

Ilość rozdanych egzemplarzy – 16

Ilość uczestników - 14

Autor i tytuł  omawianej książki – Małgorzata Kalicińska „Fikołki na trzepaku” 

Dnia 30 listopada 2010 r. spotkali się członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki, działającego w Wypożyczalni dla Dorosłych przy Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Barcinie. Było to trzynaste i zarazem jubileuszowe spotkanie, bowiem barciński Klub obchodził pierwszą rocznicę swojego powstania. Dokonano krótkiego podsumowania. Za najlepszą książkę minionego roku uznano „Gosposię prawie do wszystkiego” Moniki Szwai.  Podczas  spotkania powitano nową członkinię klubu i rozmawiano o książce Małgorzaty Kalicińskiej „Fikołki na trzepaku”.

Książka oparta jest na wspomnieniach autorki, która opisuje swoje dzieciństwo i młodość przypadające na czasy PRL-u. Lektura pobudziła klubowiczki do dyskusji. Wywołała refleksje na temat dzieciństwa, które każda z pań postrzega inaczej. „Fikołki na trzepaku” nie wszystkie panie zainteresowały, ponieważ lata PRL-u znają czytelniczki z autopsji. Niektórym klubowiczkom przeszkadzał  nadmiar  przywołanych szczegółów, ilość  nazwisk i imion. Inne z kolei podziwiały autorkę za tak doskonałą pamięć. Książka spowodowała, że czytelniczki zaczęły z sentymentem wracać do własnych przeżyć. Jedna z pań bywała w Warszawie - na Bazarze Różyckiego i w Hofflandzie. Porównała swoje obserwacje ze spostrzeżeniami opisanymi przez Małgorzatę Kalicińską. Panie zgodnie przyznały, że książka spełniła swoje zadanie pobudzając czytelniczki do wspomnień. W zależności od tego jakie mieliśmy dzieciństwo, tak odnosimy się do książki.

W spotkaniu uczestniczyło czternaście osób. Członkowie DKK wybrali do wspólnej lektury następujące pozycje: „Spóźnieni kochankowie” Williama Whartona oraz Weronika postanawia umrzećPaulo Coelho. Rozdano 10 egzemplarzy książki pt.: „Magdalena, córka Kossaka”, która to będzie omawiana 12 stycznia 2011 roku o godz. 1700. W związku ze spotkaniem autorskim z p. Katarzyną Enerlich, które odbędzie się 16 grudnia bieżącego roku, rozdano również po 3 egzemplarze powieści „Prowincja pełna marzeń” i „Kwiat Diabelskiej Góry”.

Autor:Moderator Renata Grabowska

Jubileuszowe spotkanie

Jubileuszowe spotkanie

Jubileuszowe spotkanie

Jubileuszowe spotkanie

Jubileuszowe spotkanie

Jubileuszowe spotkanie

Komentarze