Stronę stworzono ze środków finansowych otrzymanych
przez Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy Barcin z Fundacji Orange
w ramach programu
BIBLIOTEKI Z INTERNETEM TP.


A A A

Maria Dueñas - „Olvido, znaczy zapomnienie”

23 czerwca 2015 roku odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych, działającego przy Bibliotece Publicznej w Barcinie. W spotkaniu uczestniczyło 10 pań. Tym razem członkinie klubu podzieliły się wrażeniami po lekturze książki Marii Dueñas „Olvido znaczy zapomnienie”.

 

Książka, którą czyta się lekko i z prawdziwą przyjemnością. Powieść oparta na starym schemacie: Blanka Perea - doktor filologii, do tej pory szczęśliwa żona i matka dwóch dorosłych synów, porzucona przez męża ucieka, aby zapomnieć. Kobieta dostaje stypendium na uniwersytecie w Kalifornii i tam bada archiwum tragicznie zmarłego hiszpańskiego wykładowcy – Andreasa Fontany. Tam poznaje iberystę Daniela Cartera - studenta i przyjaciela profesora Fontany. Autorka sprytnie łączy ze sobą historie tych trojga osób. Początkowo monotonna narracja stopniowo ożywia się i wciąga w świat bohaterów, od którego trudno się oderwać. Maria Dueñas ukazuje zapomniane życie mieszkańców Półwyspu Iberyjskiego: wojnę domową w Hiszpanii, reżim Francisco Franco, regresję, biedę i cenzurę drugiej połowy XX wieku. Przypomina czytelnikowi historię Kalifornii, a także umożliwia odkrywanie tajemnic i śladów przeszłości, jak dzieje misji franciszkańskich, losy mnicha Altimira, groby Indian nawróconych. „Olvido…” to ładna powieść o miłości, zdradzie, samotności, cierpieniu, wybaczaniu i poszukiwaniu sensu życia. Książka wywoływała wiele tematów do dyskusji podczas naszego spotkania. Warto poświęcić czas na poznanie jej treści.

 

Kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki odbędzie się 21 lipca br o godzinie 16:00. Będzie to spotkanie autorskie z Aleksandrą Seghi – autorką książek o kuchni włoskiej. Wszystkich chętnych zapraszamy.

 

Moderator Renata Grabowska

Komentarze