Stronę stworzono ze środków finansowych otrzymanych
przez Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy Barcin z Fundacji Orange
w ramach programu
BIBLIOTEKI Z INTERNETEM TP.


A A A

Margaret Mazzantini Powtórnie narodzony

Marcowe spotkanie DKK dla dorosłych w Barcinie poświęcone było powieści Margaret Mazzantini „Powtórnie narodzony”. Uczestniczyło w nim 12 osób. Rozpoczęłyśmy je w inny niż zwykle sposób. Pani Olga Gralak-Ćwikła pokrótce przedstawiła członkiniom naszego klubu iPady. Mówiła o najciekawszych i najbardziej przydatnych aplikacjach. Uczyła korzystania z nich obecne na spotkaniu panie. Zachęcała do odwiedzania portali książkowych. Panie odczytywały recenzje ostatnio przeczytanych książek i porównywały je ze swoimi odczuciami. W dalszej kolejności przeszłyśmy do rozmów na temat lektury.

 

Książka w zależności od gustu jednym się podobała innym mniej. W zasadzie czytelniczki zgodnie stwierdziły, że powieść jest wartościowa i godna polecenia.

 

Główna bohaterka Gemma razem z mężem Giuliano prowadzą ustabilizowane życie w Rzymie. Wspólnie wychowują szesnastoletniego Pietra. Niespodziewanie dzwoni do Gemmy poznany podczas olimpiady w 1984 r. w Sarajewie poeta Gojko. Pod pretekstem wystawy fotografa z Genui - Diega, notabene wielkiej miłości Gemmy, zaprasza przyjaciółkę do Sarajewa, aby poznała prawdę o poczęciu Pietra. Tak rozpoczyna się podróż Gemmy do przeszłości. Bohaterka mierzy się ze wspomnieniami, ale i chce, aby syn poznał miejsce, w którym się urodził.

 

Mazzantini w nieszablonowy sposób opisuje koszmar bratobójczej wojny, ludzi naznaczonych piętnem historii, dramat bezpłodności, miłość, przyjaźń, relacje między rodzicami a dziećmi oraz zwykłą codzienność. Autorka stopniowo wyjaśnia tajemnice bohaterów, jednocześnie komplikując je jeszcze bardziej. Panie zastanawiały się ile ludzkich dramatów zamieściła pisarka w takiej jednej książce. Klubowiczki rozmawiały o postawach poszczególnych bohaterów, o tym, jak wojna demoralizuje ludzi, o dojmującej analogii do sytuacji w środkowej Europie, o obecnych wydarzeniach politycznych. Podzieliłyśmy się między sobą informacją o tym, co czytamy i co warto polecić.

 

Kolejne spotkanie DKK odbędzie się 14 kwietnia bieżącego roku o godz.16:00, podczas którego omawiać będziemy książkę Angeliki Kuźniak „Czarny Anioł. Opowieść o Ewie Demarczyk”.

 

 

Moderator: Renata Grabowska

Komentarze