Stronę stworzono ze środków finansowych otrzymanych
przez Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy Barcin z Fundacji Orange
w ramach programu
BIBLIOTEKI Z INTERNETEM TP.


A A A

Lisa Genova „Motyl”

Książka Lisy Genovy pt.: „Motyl” była tematem rozmów podczas majowego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Barcinie. Lektura, która została bardzo dobrze przyjęta przez czytelniczki. Dotyczy trudnego tematu. Czyta się ją być może ze smutkiem, ale lekko. Napisana jest prostym i ładnym językiem, zrozumiałym dla każdego odbiorcy. Powieść, która uczy akceptacji, wyrozumiałości, bliskości i cierpliwości.

 

Autorka serwuje czytelnikom powieść obyczajową, obraz życia z chorobą Alzheimera. Lisa Genova opisuje losy 50-letniej profesor kognitywistyki na Uniwersytecie Harvarda, kobiety spełnionej, u szczytu kariery, mającej kochającego męża i trójkę dzieci. Alice, bo tak na imię bohaterce, przeżywa zwyczajne zmartwienia: najstarsza córka ma problemy z zajściem w ciążę, syn zmienia dziewczyny jak rękawiczki, ukochana najmłodsza córka zamiast iść na studia postanawia zostać aktorką. Chociaż mąż Alice, zapracowany naukowiec, bez przerwy szuka kluczyków do samochodu i okularów to właśnie u kobiety zdiagnozowano chorobę, której nie można pokonać, a która zabiera pamięć, godność, a w końcu życie. Na kartach powieści Lisa Genova przedstawia proces zmagania się z chorobą z perspektywy lekarza – z wykształcenia jest doktorem nauk medycznych w dziedzinie neurobiologii. Opisuje przeżycia i doświadczenia osoby dotkniętej chorobą Alzheimera. Stopniowo ukazuje następstwa choroby i mówi o dostosowaniu się oraz postawie członków rodziny.

 

Książka, którą warto przeczytać, ponieważ kształtuje świadomość społeczną na temat choroby Alzheimera.

 

Kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki odbędzie się 7 czerwca br. o godz. 16:3O. Omawiać będziemy książkę S. Montefiore „Tajemnica morskiej latarni”.

 

Moderator: Renata Grabowska

Komentarze