Stronę stworzono ze środków finansowych otrzymanych
przez Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy Barcin z Fundacji Orange
w ramach programu
BIBLIOTEKI Z INTERNETEM TP.


A A A

Jeszcze o „Wszystkich wojnach Lary” Wojciecha Jagielskiego oraz o książce Hella S. Haasse „Panowie herbaty”

3 listopada 2015 roku o godz. 16:30 w czytelni Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Barcin, spotkało się 9 pań, by w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki porozmawiać o książce reportażysty Wojciecha Jagielskiego - „Wszystkie wojny Lary” oraz powieści Helli S. Haasse - „Panowie herbaty”.

 

Pierwszą z wymienionych pozycji czytelniczki były oczarowane. To podróż z Gruzji przez europejski raj do pogrążonej w wojnie domowej Syrii. Książka, która pokazuje, jak rodzi się fanatyzm w młodych imigrantach ze Wschodu, którzy nie odnajdują się w europejskiej rzeczywistości i angażują się w świętą wojnę. Autor przedstawia historię powstania plemion czeczeńskich, trudną sytuację na pograniczu czeczeńsko-gruzińskim. Wyjaśnia kwestię mudżahedinów. Klubowiczki mówiły, że dotychczas nie znały genezy tego ruchu religijnego. Wojciech Jagielski przybliżył paniom problem dzisiejszego podziału świata pomiędzy Europą a światem muzułmańskim.

 

Druga z książek, zdaniem czytelniczek, nie porywa. Jest to wolno snująca się opowieść o holenderskich osadnikach zajmujących się uprawą herbaty na Jawie. Autorka opisuje dzieje kilku pokoleń rodziny Kerkhovenów, wzajemne relacje między bohaterami, szczegółowo portretuje tło historyczno-obyczajowe i uroki jawajskiej przyrody. Ale to i tak mało wątków, mało momentów akcji, a powieść długo się czyta.

 

Zebranie było okazją do podzielenia się wrażeniami po spotkaniu autorskim z Wojciechem Jagielskim oraz do wspomnień wieczorku promującego debiutancki tomik poezji pani Zofii Jesionowskiej – członka naszego klubu. Kolejne spotkanie DKK odbędzie się 1 grudnia 2015 roku o godz. 16:30. Omawiać będziemy powieść Renaty Kosin „Mimo wszystko Wiktoria”.

 

Moderator Renata Grabowska

Komentarze