Stronę stworzono ze środków finansowych otrzymanych
przez Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy Barcin z Fundacji Orange
w ramach programu
BIBLIOTEKI Z INTERNETEM TP.


A A A

Gawęda o Magdalenie Samozwaniec

W środę 12 stycznia o godz. 1630 w wypożyczalni i czytelni dla dorosłych BPMiG w Barcinie po raz pierwszy w 2011 roku spotkali się członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki. Na spotkanie przybyło 17 osób. Tym razem dyskusja toczyła się wokół książki: „Magdalena, córka Kossaka” w opracowaniu Rafała Podrazy.
Książka oparta jest na wspomnieniach osób, które znały Magdalenę Samozwaniec, miały możliwość obcowania z nią , spotykania jej w różnych sytuacjach. Magdalena Samozwaniec, pisarka żyjąca w latach 1894-1972, była córką Wojciecha Kossaka, wnuczką Juliusza Kossaka i młodszą siostrą Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej. Na podstawie lektury poznajemy Samozwaniec jako osobę niezwykle dowcipną, o „ciętym języku”, towarzyską, pełną pretensji do życia, zakochaną w sobie a przy tym zawsze elegancką i modnie ubraną. Gawędziliśmy o osobie, która sama wychodziła z założenia: „Nieważne co mówią, ważne, żeby mówili”. Zdania na temat lektury były podzielone.
„To jedna z lepszych książek spośród tych, które przeczytałam, o osobie interesującej, szkoda, że nie jest doceniana. Chciała rozsławić siostrę, a sama była traktowana po macoszemu. Przepadam za tego rodzaju literaturą”.
„A ja wolę książki, w których coś się dzieje od początku po pomyślne zakończenie”.
Zaletą książki jest to, że poprzez pryzmat pani Magdaleny ukazana jest cała rodzina. Fajnie, że mogliśmy dowiedzieć się więcej o tak sławnej rodzinie Kossaków. Podoba się nam to, że Podraza ukazuje w książce różne spojrzenie kilku osób na tą samą sytuację. Podsumowując książkę czytało się ciekawie. Polecamy.
W spotkaniu wziął udział informatyk, pan Leszek Posadzy, który przedstawił zebranym zasady działania dyskusyjnego forum naszego klubu.
Kolejne spotkanie sympatyków DKK odbędzie się 2 lutego 2011 roku o godz. 1545. Rozmawiać będziemy o książce Jana Grzegorczyka „Chaszcze”, której to rozdano 8 egzemplarzy. Do wspólnej lektury w przyszłości wybrano następujące pozycje:
- Monika Szwaja „Dziewice do boju!”
- Elizabeth Gilbert „Jedz, módl się, kochaj”
- Philip Marsden „Dom na Kresach”.
Autor:Moderator Renata Grabowska

Gawęda o Magdalenie Samozwaniec

Gawęda o Magdalenie Samozwaniec

Gawęda o Magdalenie Samozwaniec

Gawęda o Magdalenie Samozwaniec

Gawęda o Magdalenie Samozwaniec

Gawęda o Magdalenie Samozwaniec