Stronę stworzono ze środków finansowych otrzymanych
przez Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy Barcin z Fundacji Orange
w ramach programu
BIBLIOTEKI Z INTERNETEM TP.


A A A
 • Chaszcze w Barcinie
  Chaszcze w Barcinie
 • Chaszcze w Barcinie
  Chaszcze w Barcinie
 • Chaszcze w Barcinie
  Chaszcze w Barcinie
 • Chaszcze w Barcinie
  Chaszcze w Barcinie

Chaszcze w Barcinie

W środę 2 lutego 2011 roku w wypożyczalni i czytelni dla dorosłych BPMiG w Barcinie odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Uczestniczyło w nim 11 pań. Tym razem dyskusja toczyła się wokół książki Jana Grzegorczyka „Chaszcze”.
 
Uczestniczki zgodnie stwierdziły, że książkę czyta się bardzo dobrze i lekko, jednakże powieść zyskała umiarkowaną aprobatę klubowiczek. Czytelniczki rozczarowała końcówka, panie czuły niedosyt po lekturze „Chaszczy”, oczekiwały innego zakończenia. Tematy poruszane przez Grzegorczyka są ważne. Powieść zawiera mnóstwo barwnych postaci, co sprawia, że przyjemnie się ją czyta. Większość pań stwierdziła, że „groserowska” trylogia („Adieu”, „Trufle”, „Cudze pole”) jest lepsza.
 
Autor opisuje losy pisarza, Stanisława Madeja, który po nieudanym debiucie zamyka się w sobie, podejmuje pracę tłumacza w poznańskim wydawnictwie. Po śmierci matki postanawia odciąć się od przeszłości. Kupuje stary dom w Puszczy Noteckiej. Żyje na łonie natury, fotografuje ptaki i … wisielca. Zdaniem policji to samobójca, ale Krystyna Guzowska - żona denata twierdzi inaczej. To przypadkowe znalezienie zwłok powoduje, że budzi się
w Madeju detektyw i pisarz. Prowadzone przez niego dochodzenie ujawnia wiele skrywanych tajemnic. To wydarzenie staje się początkiem nowego życia Stanisława. Podobał się klubowiczkom motyw przemiany głównego bohatera, który mimo przeciwności losu zmienia swoje kawalerskie przyzwyczajenia.
 
Następne spotkanie odbędzie się 2 marca bieżącego roku o godz. 1545. Omawiać będziemy „Dziewczynkę w czerwonym płaszczyku” Romy Ligockiej, której to rozdano 11 egzemplarzy. Panie wybrały literaturę, o jakiej chciałyby rozmawiać w przyszłości:
 • Monika Szwaja „Dziewice do boju!”
 • Elizabeth Gilbert „Jedz, módl się, kochaj”
 • Philip Marsden „Dom na Kresach”
 • Pearl Buck „Dom kobiet”.
Autor:Moderator Renata Grabowska

Komentarze