Stronę stworzono ze środków finansowych otrzymanych
przez Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy Barcin z Fundacji Orange
w ramach programu
BIBLIOTEKI Z INTERNETEM TP.


A A A

Anna Karpińska Chorwacka przystań

Chorwacka przystań Anny Karpińskiej była tematem dyskusji, która odbyła się 9 lutego 2015 roku w ramach DKK w bibliotece głównej w Barcinie. Wypowiedzi czytelniczek na temat książki były raczej pozytywne. Lektura, którą dobrze się czyta. Powieść tylko i wyłącznie dla odprężenia. Według barcińskich klubowiczek jeden wątek za długo się ciągnie, autorka mogła przekazać to samo, ale krócej. Treść wciąga.

 

Anna Karpińska opisuje losy młodej kobiety, która ma kochającego męża i pasjonującą pracę, w ramach której wyjeżdża do Chorwacji, ogarniętej wojną domową, jako korespondentka. Tam jest świadkiem śmierci dzieci, dorosłych oraz znajomych, obserwuje jakie spustoszenie powoduje konflikt zbrojny. Tam również poznaje chorwackiego fotoreportera wojennego, w którym się zakochuje, mimo tego, że jest mężatką. Bohaterka postanawia odejść od męża, jednak po powrocie do Polski miłość do Blaża konkuruje ze zwykłą codziennością, oczekiwaniami rodziny i niespodziewaną ciążą. Dwadzieścia lat później córka Anny – Weronika studiuje bałkanistykę i staje przed podobnym dylematem, jak Anna przed laty, ale podejmuje decyzję odmienną niż matka.

 

Autorka przedstawia sytuację w Chorwacji w 1991 roku oraz zwykłą polską prozę życia wybierając przełomowe momenty. Opisuje zachowania ludzi w sytuacjach ekstremalnych i codziennych, trudne wybory między szczęściem a rozsądkiem. Tematyka powieści stała się punktem wyjścia do rozmów na temat współczesnych konfliktów politycznych, wyjazdów młodych Polaków za pracą. W spotkaniu uczestniczyło 7 osób.

 

Następne spotkanie DKK odbędzie się 3 marca bieżącego roku o godz. 1600, podczas którego omawiać będziemy książkę Margaret Mazzantini Powtórnie narodzony.

 

 

Moderator: Renata Grabowska

Komentarze