Stronę stworzono ze środków finansowych otrzymanych
przez Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy Barcin z Fundacji Orange
w ramach programu
BIBLIOTEKI Z INTERNETEM TP.


A A A

Anioł w kapeluszu – Monika Szwaja

„Anioł w kapeluszu” Moniki Szwai był tematem dyskusji, która odbyła się 13.01.2015r. w ramach DKK dla dorosłych. Było to pierwsze spotkanie klubowiczów w 2015 roku. Uczestniczyło w nim 9 osób. Lektura napawająca optymizmem i pogodą ducha, ciepła, życzliwa o szczęśliwym zakończeniu. Typ literatury, który pozwoli odpocząć.

 

Monika Szwaja umieściła swoich bohaterów we współczesnym świecie i obdarzyła znanymi nam na co dzień problemami. Pisarka w charakterystyczny dla siebie sposób prowadzi trzy wątki jednocześnie, aby w najmniej spodziewanym momencie połączyć je w jedną całość. Autorka przedstawiła historię Jaśminy – słynnej profesor, która wpadła w depresję po usamodzielnieniu się synów i nagłej śmierci męża, Jonasza – dwunastolatka, którego rodzice wychowują według własnych zasad oraz Mirandy – studentki, która w przeszłości zgodziła się być matką zastępczą. Skomplikowane okoliczności łączą losy bohaterów. Dla dobra Jonasza przyjaciele dopuszczają się przestępstwa, ale ratują chłopca i przy okazji urozmaicają swoje życie.

 

Powieść ukazuje, jak decyzje i czyny ludzi mogą negatywnie wpływać na życie innych oraz to, że na naszej drodze mogą stanąć dobrzy ludzie, którzy wyciągną pomocną dłoń. Jest to książka o wadze międzyludzkich relacji, o tęsknocie za ciepłem domowego ogniska, o wygórowanej ambicji rodziców, często przerastającej możliwości dziecka. Problematykę opisaną przez Szwaję można przenieść na inne sfery życia, nie odnosić tylko do nauki. Wywiązała się rozmowa dotycząca metod wychowawczych oraz uzusu językowego.

 

Na kolejnym spotkaniu, które odbędzie się 10 lutego br o godz. 1600 omawiana będzie książka Anny Karpińskiej „Chorwacka przystań”.

 

 

Moderator: Renata Grabowska

 

Komentarze