Stronę stworzono ze środków finansowych otrzymanych
przez Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy Barcin z Fundacji Orange
w ramach programu
BIBLIOTEKI Z INTERNETEM TP.


A A A

Angelika Kuźniak „Stryjeńska. Diabli nadali”

Kwietniowe spotkanie DKK dla dorosłych, działającego przy BPMiG w Barcinie poświęciliśmy na rozmowę o książce Angeliki Kuźniak „Stryjeńska. Diabli nadali”.

 

Angelika Kuźniak na podstawie wspomnień wnucząt, odręcznych notatek samej Stryjeńskiej, pamiętników, listów, fotografii, dokumentów, opracowań badaczy literatury stworzyła swoją opowieść o wielkiej artystce dwudziestolecia międzywojennego. Zofii Stryjeńskiej - polskiej malarce, graficzce, ilustratorce, pani scenograf, projektantce tkanin, plakatów i zabawek.

 

Z książki wyłania się smutny portret kobiety. Z jednej strony była znaną malarką, a z drugiej nieśmiałą, pełną kompleksów kobietą, która przez lata samotnie toczyła batalię na froncie finansowym, miłosnym, macierzyńskim i artystycznym. Stryjeńska obdarzona talentami, pozbawiona przysłowiowego szczęścia, prowadziła nieuporządkowany styl życia i trochę na własne życzenie stoczyła się w otchłań zapomnienia. Jej największym problemem była nieumiejętność pogodzenia losu artystki i odpowiedzialności za rodzinę.

 

Uczestników spotkania do wymiany wrażeń i poglądów na temat lektury nie trzeba było namawiać. Większości książka podobała się. Nie wszyscy klubowicze przebrnęli przez treść książki. Trudność sprawiał chaos. Chaos w chronologii treści jak i chaos w życiu samej bohaterki. Podobała się barcińskim klubowiczom sztuka malarska Zofii Stryjeńskiej. Sporo miejsca w dyskusji zajęła kwestia osobowości twórczej jak i realizacji swoich pasji.

 

Podczas spotkania uczciliśmy też 25-lecie twórczości poetyckiej jednej z członkiń naszego klubu - pani Jadwigi Stróżykiewicz.

 

Następne spotkanie odbędzie się 9 maja br. o godz. 16:30. Dyskutować będziemy o książce ks. J. Kaczkowskiego „Grunt pod nogami”.

 

Moderator: Renata Grabowska