Stronę stworzono ze środków finansowych otrzymanych
przez Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy Barcin z Fundacji Orange
w ramach programu
BIBLIOTEKI Z INTERNETEM TP.


A A A

„Najlepiej w życiu ma Twój Kot. Listy Wisławy Szymborskiej i Kornela Filipowicza”

Zabawna, liryczna, miłosna korespondencja polskiej poetki, felietonistki, laureatki Nagrody Nobla w dziedzinie literatury z 1994 Wisławy Szymborskiej oraz pisarza Kornela Filipowicza była tematem dyskusji, która odbyła się dn. 6.03.2018 r. w ramach DKK dla dorosłych, działającego przy BPMiG w Barcinie. Uczestniczyło w niej 10 osób.
 

„Najlepiej w życiu ma Twój Kot. Listy Wisławy Szymborskiej i Kornela Filipowicza” to bardzo fajna lektura, chociaż nie była łatwa do czytania z uwagi na osobliwość stylu, grę słowem, aluzyjność, wcielanie się w fikcyjne postaci obojga autorów listów. Szymborska i Filipowicz poznali się w latach 40-stych, ale zażyła korespondencja rozpoczęła się w latach 60-tych. Korespondencja nietypowa , stworzona przez ludzi inteligentnych i z dużym poczuciem humoru. Pisali do siebie codziennie, szczególnie kiedy przebywali osobno, z wyjazdów, biwaków, Szymborska pół roku spędziła w sanatorium. Ta dwójka traktowała się po partnersku, łączyło ich dojrzałe uczucie, wspierali się wzajemnie, wymieniali pomysłami, byli pierwszymi recenzentami swoich dzieł, okazywali zainteresowanie, uwielbienie. Z tego listownego dialogu miłosnego wypływa zwykła codzienność, rzeczywistość PRL-u, architektura Krakowa, ceny i bytność produktów, problemy z pocztą, absurdy biurokracji, inwazja na Czechosłowację, zjazdy partyjne, cenzura, narodziny opozycji.

„Najlepiej w życiu ma Twój Kot”  to pozycja, którą warto rekomendować. Ładnie wydana, bogato ilustrowana zdjęciami, zawarte w niej listy i pocztówki są ciekawe, bardzo kreatywne, z mądrymi sentencjami, „babcinymi” przepisami.
Spotkanie było okazją do złożenia życzeń klubowiczce, która obchodziła okrągłą rocznicę swoich urodzin.
Następne spotkanie odbędzie się 10 kwietnia br. o godz. 1630. Omawiać będziemy książkę Erica-Emmanuela Schmitta „Noc ognia”.

 

                                                                                             Moderator:

Renata Grabowska

 

Autor:Administrator Sagan Robert